Z Kalifornii do polskiej winnicy
Mój Biznes | Mike Whitney, właściciel Adorii, udowodnił, że nad Wisłą można wyprodukować dobre wina gronowe. Trzeba jednak pokonać biurokrację.
Beata Drewnowska
– Produkcja dobrego pinot noir w Polsce? To niemożliwe – orzekł kilka lat temu Alessandro Spatafora, wykładowca enologii na Uniwersytecie w Sienie.
Zmienił jednak zdanie, gdy posmakował czerwonego wina z Adorii, którą w podwrocławskich Zachowicach założył pochodzący z Kalifornii Mike Whitney. To, że decyzja o produkcji pinot noir była strzałem w dziesiątką, właściciel winnicy przekonał się chociażby w ubiegłym roku.
Pinot noir Adorii z rocznika 2012 wyprzedało się na pniu, a na to z 2013 roku klienci muszą poczekać jeszcze cztery–pięć miesięcy. Oprócz pinot noir Adoria produkuje także wina ze szczepów chardonnay, riesling oraz bacchus, które Mike Whitney znalazł w okolicach Drezna.
Od początku wiedział, że nie chce sprzedawać tanich trunków i walczyć o masowy rynek. Wina z Zachowic kosztują 50–100 złotych za butelkę. Większość z nich dostarcza do hoteli i restauracji w Warszawie, ale są one dostępne także w ekskluzywnych lokalach w Krakowie i Wrocławiu. Sporo win kupują również goście odwiedzający winnicę.
Firmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta